Znanstvena istraživanja o raznim tehikama meditacije nisu rijetkost. Štoviše, mnogo puta su već dokazane dobrobiti opuštanja koje proizlaze iz redovne prakse tihe meditacije.
Iako je iskustvo preko dvadeset tisuća ljudi pokazalo da Integralna meditacija spada među najdjelotvornije takve tehnike, sada smo dobili i potvrdu njene djelotvronisti.
Čestitam Aleksandri Hampamer na stjecanju titule magistra poslovnih znanosti na DOBA fakultetu za primienjene poslovne i društvene studije, program Međunarodno poslovanje, Maribor, a kroz magistarski rad “Prevladavanje stresa na poslu uz mentalnu higijenu – tehnike tihe meditacije – za postizanje veće učinkovitosti”!
Cijeli rad možete preuzeti u pdf formatu OVDJE, a sažetak govori o sadržaju rada i rezultatima.
SAŽETAK
“U današnjem svijetu suočeni smo sa sve većim izazovima. Brzina života ubrzava, a mir i staloženost kao da su nestali iz svijeta u kojem živimo. Stres je postao sastavni dio života. Utjecaj stresa na privatni i poslovni život dokazan je mnogim znanstvenim istraživanjima. Posljedice vidimo svugdje – od fizičkog i psihičkog zdravlja, do ponašanja, u odnosima, radnoj učinkovitosti, a posljedično i na situaciju narušavanja mira u svijetu te sve češćih ratova. Stres utječe i razara naš mir, naše zdravlje, a samo mirni i zdravi pojedinci čine miran i zdrav svijet.
U suočavanju sa stresom zaboravljamo na potrebu prevencije, a ona je u odmoru. Odmor vraća naš tijelo/duh sustav u ravnotežu. Osim spavanja, odmor postižemo i različitim tehnikama opuštanja, poput meditacije.
Svrha ovog magistarskog rada je ukazati na važnost održavanja redovite mentalne higijene uz tehnike opuštanja za prevladavanje stresa te ukazati na važnost preventivnog pristupa upravljanju stresom na poslu putem tehnike tihe meditacije kako bi se povećala učinkovitost.
Empirijski dio istraživanja izradili smo na praktikantima Integralne meditacije. Testirali smo učinak Integralne meditacije na njihovo psihičko i fizičko zdravlje, smanjenje stresa, te posljedično na povećanje radne učinkovitosti kroz utjecaj na motiviranost, zadovoljstvo na poslu, manje pogrešaka u radu, bolju koncentraciju, brzinu rješavanja zadataka. Pokazali smo da postoji i želja praktikanata da se redovita praksa tihe meditacije uvede u radno vrijeme. Istraživanjem smo pokazali značajan utjecaj prakse Integralne meditacije na smanjenje stresa, fizičko i psihičko zdravlje te povećanje radne učinkovitosti.”
***
Ovom prilikom želim zahvaliti i svim sudionicima ispitivanja, praktikantima Integralne meditacije iz Hrvatske i Slovenije. Bez vas i redovite prakse IM-a ovaj rad ne bi bio moguć.
Tečajevi Integralne meditacije u posljednje vrijeme sve se više traže, a potvrda učinkovitosti tehnike pridonjeti će daljnjem povećanju broja praktikanata.
NEKI OD REZULTATA ISTRAŽIVANJA
94.5% ispitanika zadovoljno je rezultatima prakse IM, 87,3% primijetilo je poboljšanje tjelesnog zdravlja, 93,6% poboljšanje psihičkog zdravlja, 81,8% smanjenje stresa na poslu.
Nešto neodređeniji ali ipak odlični su rezultati što se tiče motiviranosti na poslu (47,3% povećanje motiviranosti + 40,9% “možda povećana motiviranost”), smanjenu pogrešaka u radu (47,2% smanje pogrešaka + 44,4% “možda smanjenje”) i poboljšanoj komunikaciji među suradnicima (45,5% veliko poboljšanje + 43,6% “manje poboljšanje”).
Što se tiče ostalih parametara ispitivanja koji dolaze u razredima, rezultati su također vrlo dobri. Primjerice, smanjenje osjećaja “pregorenosti” zbog posla te povećanje koncentracije za više od 20% nastupilo je u 60% slučajeva.
83,2 % ispitanika bi rado meditiralo u radnom okruženju (na poslu) kad bi im poslodavac to omogućio, ali samo 22,6% smatra da je u realnom okruženju tako nešto moguće.
Zanimljivo je primijetiti i analizu rezultat u odnosu na duljinu prakticiranja IM te dob ispitanika koji pokazuju da dob ne igra presudnu ulogu, ali da se rezultati povećavaju s duljinom prakse IM.
(Navod iz rada): “Utjecaj prakse integralne meditacije na osjećaj povećane motivacije, broj pogrešaka u radu, brzinu izvršavanja radnih zadataka, koncentraciju i stres na poslu mjerili smo Pearsonovim koeficijentom korelacije između praktikanata koji prakticiraju integralnu meditaciju do godine dana u odnosu na višegodišnje praktikante integralne meditacije te smo utvrdili jaku pozitivnu vezu i rast osjećaja veće učinkovitosti pri dužem (više od godine dana) prakticiranju Integralne meditacije pri čemu nam je dob ispitanika pokazala srednje jaku pozitivnu vezu pa možemo zaključiti da dob ispitanika nije dominantna za osjećaj učinka prakse integralne meditacije na učinkovitost na poslu.
Opće zadovoljstvo na poslu povezano je s dužinom prakse integralne meditacije pri čemu praktikanti integralne meditacije koji vježbaju meditaciju duže od godine dana imaju 38% veći osjećaj zadovoljstva na poslu od praktikanata koji vježbaju meditaciju do godine dana dok je ukupan postotak osjećaja zadovoljstva na poslu čak 96,4% kod praktikanata koji meditiraju duže od godine dana.”
Ovu objavu možete pročitati i na drugim jezicima: Slovenski
Komentiraj