U Slovenskom izdanju časopisa Sensa za šesti i sedmi mjesec 2023., objavljen je zanimljiv članak povodom izlaska knjige »Šesto stanje svijesti«. Dio članka je i intervju o nekim temama iz Šestog. Ako razumijete slovenski i možete doći do Sense, vrijedi pročitati!
U nastavku donosim prijevod na hrvatski nekih svojihodgovora. (Cjeloviti prijevod članka pokušat ću objaviti krajem ljeta.)
***
Adriane, u knjizi stoji da su iskustva i doživljaji iz Šestog kod vas prisutni već tri desetljeća. Koliko godina imaju najstariji polaznici vaših transformativnih učenja i radionica?
Ima polaznika s preko sedamdeset. Na zadnjem tečaju imali smo jednu lijepu proslavu takvih zrelih godina. Biološka je dob potpuno nebitna – zapravo, morali bismo promijeniti svoj stav o tome što znače godine. U jyotishu, životna razdoblja mjere se prema ciklusima Saturna (29,5 godina). Prvi je ciklus djetinjstvo, drugi (dakle tamo negdje od tridesete do nešto prije šezdesete) je mladost. Tek u šezdesetima počinje zrelo doba, koje traje do devedesete. I tek nakon toga možete se zvati seniorom.
Što je s početkom? Koliko godina imaju najmlađi polaznici tečaja Integralne meditacije? Kad je smisleno početi?
Teoretski, već nakon četvrte ili pete godine, zavisno od zrelosti djeteta. Međutim djecu ne treba tjerati na to, već im roditelji trebaju dati dobar primjer vlastitom praksom.
U knjizi je lijep naputak za nadobudne roditelje, da ne potiču »čarobna« iskustva Šestog u svoje djece. Šesto je knjiga za odrasle, i mjesto za odrasle, kako kažete. Znači, djecu ne smijemo stavljati na pijedestal ako im se pojavljuju »viđenja« drugačije stvarnosti koja su za njihovu dob prirodna?
U ranom djetinjstvu djeca su blaženo nesvjesna karmičkog tereta koji nose. Također su otvorenija i osjetljivija na stvarnost nego odrasli koji su se ukalupili u obrasce. Kad se kod djece jave određena iskustva koja izlaze iz tih obrazaca i okvira, uglavnom se javljaju dvije vrste reakcija. Prva je reakcija prosječnog roditelja koji ne zna ništa o tanahnim razinama stvarnosti, štoviše, ponekad se toga i plaši. Takav roditelj (većina njih) će djetetu pokušati objasniti da se radi samo o mašti, da mu se to učinilo, da se radi o snu ili nešto slično tome. Dakle, učinit će sve da okrene djetetovu pažnju na drugu stranu, na »važnije«, »konkretne« i »materijalne« stvari. Rezultat toga je da dijete s vremenom zanemari drugačija iskustva stvarnosti i ukalupi se u društveno prihvatljive okvire percepcije, razmišljanja i ponašanja.
Druga vrsta reakcija, koja se u posljednje vrijeme javlja kod roditelja izloženih »duhovnosti«, je oduševljenje, divljenje i isticanje djetetovih iskustava kao nečeg vrlo posebnog (»moje« dijete je posebno, »moje« dijete ima duhovna iskustva). Rezultat toga je zbunjenost djeteta (jer roditelj nije jedini s kojim se dijete susreće, a iskustva koja ima i koje nadobudni roditelj forsira nisu uobičajena) i, kasnije, osjećaj izdvojenosti iz društva.
Iako u vezi toga ima još puno detalja, najbolji savjet u ponašanju s djecom koja imaju neobična iskustva (viđenja, kontakte s nevidljivim »prijateljima«, osjećaje koji nadilaze okvire vremena i prostora, sjećanja koja nisu njihova, itd.), je ponašati se prema tome kao da je uobičajeno: bez odbacivanja i uvjeravanja da tome nije tako (i bez straha naravno, jer takve stvari pripadaju nevinom dječjem dobu), ali apsolutno i bez isticanja, naglašavanja i ideja da imate dijete koje je »posebno«. Neki su roditelji skloni tome, ali radi se samo o roditeljskom egu koji će u konačnici naškoditi i njima i djetetu.
Što je s ljudima koji osjećaju kao da su s »drugog planeta« i rado bi se tamo vratili? Što im preporučujete?
Preporučujem im prizemljenje. Dosta sporta, kontakta s prirodom, rad na tijelu i izbjegavanje pretjeranog razmišljanja o gomili duhovnih knjiga koje su pročitali.
Jesu li stanja svijesti jednaka dimenzijama koje spominju neki dhovni autori?
Stanja svijesti nisu dimenzije. Dimenzija postojanja ima bezbroj: onih prostornih, onih vremenskih, ali i onih za koje nemamo pojmova u našem jeziku. Dimenzije postojanja mogu biti materijalne, ali mogu biti i energetske, idejne ili samo formativne. Postoji stari izraz »loka« (od kojeg dolazi naša riječ »lokalitet« odnosno nešto što se odnosi na ovdje, a ne na tamo). Postoji bezbroj loka, i sve su dostupne u Šestom stanju svijesti. A samih stanja svijesti ima ograničen broj, točno sedam, i ne može ih biti više. Razlog zašto je tako objašnjen je u knjizi.
Slijedi li Sedmo? Ili nešto drugo?
Knjiga o Sedmom bila bi vrlo jednostavna. Za razliku od Šestog, koje je beskonačno, Sedmo se može izraziti samo jednom riječju: Jedno. Ako nađem nekog izdavača koji će objaviti knjigu sa samo jednom riječju, napravit ćemo to, sa zadovoljstvom. 😊
Trenutačno se usmjeravam na objavljivanje još jednog online tečaja pod nazivom »Karmičke petlje« unutar kojeg će biti preko 5 sati novog, do sada neobjavljenog NLF čitanja. Također, u jedanaestom mjesecu planiram na Rogli provesti iznimno zanimljivu radionicu povezanu s knjigom »Šesto« pod nazivom »Kvantna empatija«. Za tu radionicu nema uvjeta u smislu prethodnog iskustva, tako da su svi dobrodošli.
Ovu objavu možete pročitati i na drugim jezicima: Slovenski
Komentiraj